Šiuo metu labiausiai ieškome:
- sovietmečiu darytų vienuolyno patalpų, kiemelių, sodo ir daržo nuotraukų;
- asmenų, kurie pažinojo vienuolyne gyvenusias vienuoles (ses. Agniešką, ses. Romaną, ses. Maurą, ses. Aloyzą ir kt.), ir galėtų pasidalinti savo atsiminimais apie pažintį su jomis;
- šeimų / asmenų, pas kuriuos benediktinės buvo suradusios laikiną prieglobstį sovietmečiu;
- atsiminimų ir nuotraukų apie ~1923–1940 m. vienuolyne veikusią benediktinių globojamą mergaičių mokyklą.
Surinkta medžiaga papildys muziejaus vykdomus tyrimus ir padės atversti iki šiol mažai žinomus Vilniaus istorijos puslapius, bus paskelbta būsimame parodos „Buvo ir yra. Vilniaus benediktinių istorija“ kataloge. Katalogą numatoma išleisti 2026 m.
Laukiame Jūsų laiškų, pasakojimų ir nuotraukų (jas galite nufotografuoti arba nuskenuoti) el. paštu karolina@bpmuziejus.lt.
Maloniai prašome – kreipdamiesi nurodykite savo vardą, pavardę, el. paštą ir tel. nr., kad galėtume su Jumis susisiekti.
Paroda „Buvo ir yra. Vilniaus benediktinių istorija“ veiks Bažnytinio paveldo muziejuje iki balandžio 23 d.
Atidarę parodą „Buvo ir yra. Vilniaus benediktinių istorija“ įsitikinome, kad istorija apie Vilniaus benediktines ir jų paveldą tebėra gyva vilniečių atsiminimuose, nors sovietmečiu tik vienas kitas žinojo, kad Salomėjos Nėries mokyklos (dab. Vilniaus Vyčio gimnazijos) sodą prižiūrėjo ses. Aloyza, mokyklos valgykloje dirbo ses. Maura, o senojoje Raudonojo Kryžiaus ligoninėje (Žygimantų g.) ligonius slaugė ses. Imelda (nuo 1993 m. Vilniaus benediktinių abatė).
XX a. benediktinių paveldas buvo išblaškytas. Artėjant Antrajam pasauliniam karui, lobynas buvo paslėptas – užmūrytas ir atrastas tik 1986 metais. Dalį vertybių 1946 m. išvykstančių seserų grupelė išsivežė su savimi į Lenkiją. Vilniuje likę turtai pasklido po bažnyčias, mieste likusioms benediktinėms pavyko išsaugoti tik mažą jų dalelę, tad daugelis vertybių iki šiol laikomos dingusiomis. Vieną iš benediktinėms priklausiusių paveikslų, vaizduojančių šv. Skolastiką, Šv. Dvasios bažnyčios palėpėje netikėtai atrado ir savininkėms – Vilniaus benediktinėms – perdavė kun. Miroslavas Grabovskis. Benediktinių nuotrauką, panaudotą parodos plakate, kartu su abatės Julios Anzelmos Miliczównos rašytu laišku Marius Jonaitis užtiko ir įsigijo aukcione.
Šie ir panašūs pasakojimai byloja, kad Vilniaus benediktinių istorijos kloduose slypi vis dar nepakankamai pažįstama Vilniaus praeitis.
Nuotraukoje – parodoje „Buvo ir yra. Vilniaus benediktinių istorija“ eksponuojamas, kun. Miroslavo Grabovskio atrastas ir savininkėms – Vilniaus benediktinėms – perduodas paveikslas „Šv. Skolastika“. © Zeneka